IV Cesarz

IV Cesarz

Postprzez admin » 20 cze 2010, o 17:38

V Cesarz


Kogo może oznaczać:

Starszy mężczyzna, dojrzały, wysoko postawiony, skupiający w ręku władzę, zarządca, dyrektor, właściciel firmy, mężczyzna żonaty, silny, cieszący się uznaniem i autorytetem. Ojciec, który potrafi zapewnić bezpieczeństwo materialne dla swojej rodziny. Jest to również przywódca, głowa państwa, silna osobowość, człowiek wytrwały, prawy, godny zaufania.

Karta w pozycji normalnej:

Władza, uznanie, autorytet. Przestrzeganie zasad, dyscyplina, obiektywizm, kierowanie się rozsądkiem, bezpieczeństwo, dążenie do celu, przejęcie odpowiedzialności, zasięganie porad autorytetów, sukcesy w sferze zawodowej, rozpoczynanie ważnych przedsięwzięć, stabilizacja materialna.

Karta w negacji:

Niepowodzenia w sferze zawodowej, brak zysków, utrata autorytetu, nadużywanie władzy, problemy z surowym ojcem, wymagającym, niesprawiedliwym przełożonym, utrata pracy, dla kobiety oznacza zdominowanie przez mężczyznę, bezkompromisowość, tyrania, konserwatyzm.
opis pochodzi ze strony www.magiakart.pl
admin
Administrator
 
Posty: 100
Dołączył(a): 6 sty 2010, o 11:37

Re: IV Cesarz

Postprzez Weronika » 27 cze 2010, o 11:47

Cyfra 4 na karcie Cesarza także odnosi się do symbolu świata; ręce i nogi na­śladują hermetyczny znak Ognia i Jowisza — władcy i twórcy kosmosu. Cesarzowa jest archetypem kobiecości. Cesarz — męskości; dają oni po­czątek nowemu życiu. To dzięki nim wyłoniło się ono z Chaosu, dzięki nim zaistniał syn Ognia i Ziemi — Głupiec, którego na karcie Cesarza reprezentuje czwarta litera hebrajskiego alfabetu — heh — wchodząca w skład tetragamonu JHWH. Stąd też znalazł się w jej pobliżu astro­logiczny znak Barana i zwinięte w kształt baranich rogów poręcze tronu, na którym siedzi Cesarz. Konstelacja Barana początkuje wiosnę i budze­nie się Natury — Cesarzowej.
Cesarz wpływa na rozwój osobowości Głupca, na jego fizyczno-duchową strukturę. Przy nim Głupiec realizuje swoje potrzeby i popędy: pierwsze doświadczenia seksualne, fizyczny wysiłek i dążenie do samookreślenia i wyznaczenia sobie życiowego celu. O ile Cesarzowa uosabia okres dzieciństwa, bezradności i pobytu w domu, o tyle Cesarz symboli­zuje czas dojrzewania i powolnego uwalniania się od dominacji rodzi­ców, zwrócenia się ku społeczeństwu, ku grupom rówieśniczym, szkol­nym przyjaźniom, nauczycielom i tym, którzy zdają się nam wówczas być przewodnikami naszego życia. Ich rola jest niebagatelna. Zdarza się, że są to ludzie niedojrzali, głupi i zbyt pewni siebie i swoich racji, nietolerancyjni oraz bezwzględni w swym postępowaniu.

Pozycja prosta: Intelekt, inteligencja. Pokój, harmonia. Kontrakt, przymierze. Siła. Władza, kierownictwo, autorytet, przywództwo. Chęć podporządkowania sobie innych. Sprawiedliwa ocena. Męskość. Odwaga. Zwycięstwo. Ini­cjatywa. Dominacja. Powaga. Wytrwałe dążenie do celu. Dobra rada, po­moc. Ojciec, starszy brat, mąż, ktoś z otoczenia cieszący się autorytetem i powagą.

Odwrócony: Niedojrzałość. Egotyzm. Brak efektywności w podję­tych działaniach. Utrata władzy, wpływów, przewrót polityczny. Brak kontroli nad uczuciami. Negatywne wpływy zewnętrzne. Złe rezultaty, chaos, chaotyczność. Utrata pracy. Brak sukcesów. Porwanie, kidnaping. Uzależnienie od kogoś, kto ma złe zamiary, jest słaby, kieruje się niskimi pobudkami i chce wyrządzić krzywdę. Niecierpliwość. Nieograniczona władza. Tyrania.
J.W Suliga Karty które wrózą
Avatar użytkownika
Weronika
 
Posty: 56
Dołączył(a): 21 cze 2010, o 13:10

Re: IV Cesarz

Postprzez Weronika » 27 cze 2010, o 11:48

Cesarz

w Osoba, którą symbolizuje Wielki Arkan IV: jest raczej szefem niż podwładnym. Bywa troskliwym małżonkiem, lecz w jej życiu ogromnie liczy się kariera zawodowa. Jest osoba niesłychanie odpowiedzialną, która daje innym poczucie bezpieczeństwa. Zwierzchnik. Przywódca. Ojciec, mąż, starszy brat. Obrońca ojczyzny. Kiedy Cesarz reprezentuje kobietę, nie ma wątpliwości, że to ona nosi spodnie w rodzinie.
Karta odwrócona: strach przed przejęciem na siebie obowiązków rodzinnych albo zawodowych. Niechęć do założenia rodziny. Niedobre układy z ojcem. Człowiek, który nie umie się relaksować ani odpoczywać. Osoba nie panująca nad sobą. Pracoholik. Bandyta.
Dla kobiet: złe relacje na płaszczyźnie ojciec - córka oraz (albo) problemy z egoistycznym, apodyktycznym partnerem. Skłonność do zbytku, blichtru. Megalomania. Rozrzutność.
Cech charakter: zrównoważony, ambitny, pracowity, inteligentny. Człowiek z inicjatywą. Umie podporządkować sobie innych ludzi. Jest rozsądny, odważny, wierny i prawy. Energiczny i sprawiedliwy. Uporządkowany. Opiekuńczy i inspirujący. Twórczy. Męski. Wyrozumiały. Współczujący. Umie korzystać z doświadczeń. Potrafi dokonać właściwego wyboru. Przestrzega prawa i kieruje się zasadami.
Karta odwrócona: egocentryczny, niecierpliwy. Nietolerancyjny. Despota. Tyran. Nadmiernie konserwatywny. Zadufany. Zapatrzony w silniejszego. Uparty. Słaby. Niedojrzały. Mający wygórowane ambicje. Wysługuje się innymi. Nie umie przyznać się do błędu.
Sytuacja albo sprawa: zwycięstwo, sukces. Kontrakt, przymierze polityczne. Pomyślna odmiana losu. Protekcja. Dobra posada. Stabilizacja życiowa i finansowa. Zaspokojenie ambicji. Dobre małżeństwo.
Dla kobiet: spotkanie odpowiedniego mężczyzny.
Karta odwrócona: niemożność realizacji zadań. Brak efektów w działaniu. Negatywne wpływy. Utrata pozycji, władzy. Utrata pracy. Uzależnienie od domowego tyrana. Polityczna klęska ewentualnie przewrót polityczny. Nadużycie władzy. Porwanie dla okupu.
Zdrowie: witalność. Wyzdrowienie. Skłonność do uderzeń krwi do głowy. Kontakt z dobrym lekarzem. Pomoc.
Karta odwrócona: wysokie ciśnienie. Zagrożenie zatorem, wylewem krwi do mózgu, tętniakiem mózgu. Osłabienie pamięci. Choroba Alzhaimera.
Miłość: małżeństwo lub stały związek. Zmysłowość. Miłe relacje z płcią przeciwną. Opiekuńczy kochanek - protektor.
Karta odwrócona: nieporozumienia, konflikty. Zazdrość. Uczucie do niewłaściwego mężczyzny. Rozczarowanie w miłości.
Praca: stały etat. Rozwój zawodowy. Wysoka pensja. Kariera. Korzystna transakcja, pomyślny interes. Odpowiedni finansowy doradca. Duże dochody i duże obroty. Pomnożenie kapitału.
Karta odwrócona: problemy z szefem. Brak pracy. Zajęcie, które nie zaspokaja ambicji.
Karma: sprawiedliwy człowiek na wysokim stanowisku. Dostojnik państwowy. Polityk. Autokrata. Przywódca. Ofiarny ojciec.
Karta odwrócona: trudna obciążająca karma. Krwawy despota. Pyszny władca. Najemny żołnierz. Zdrajca, który nie cofnie się przed żadną zbrodnią. Tchórz. Wiele długów do odpracowania.
Rada: Nie szukaj wsparcia, lecz zacznij rozwiązywać własne problemy. Pracowitość zostanie nagrodzona.

Gdy karta Cię przyciąga: jesteś zadowolony/a ze swojego związku, życia. Otrzymałeś/ aś dobry "posag" w postaci ojcowskiej miłości.
Gdy karta Cię odpycha: trwasz w złym układzie z bezradności i lęku przed niedostatkiem. Nie znajdujesz pracy. Masz przykre doświadczenia z mężczyznami.

KURS PRZYJAZNEGO TAROTA - Maria Bigoszewska
Avatar użytkownika
Weronika
 
Posty: 56
Dołączył(a): 21 cze 2010, o 13:10

Re: IV Cesarz

Postprzez Weronika » 27 cze 2010, o 11:50

CESARZ PROTEKCJA

W języku angielskim bywa nazywana The Emperor (Władca). W Tarocie egipskim czwarta karta nosi nazwę Faraon. Podobnie jak Władczyni, tak i Władca dzierży w swoim ręku berło. Nie czuwa on jednak nad codziennym życiem, lecz nad strukturami społecznymi, nawet wtedy, gdy reprezentuje ojca. Także i Władca musi się najpierw nauczyć panowania nad sobą, zanim będzie mógł przejąć rolę przywódcy. Wyraża się to najczęściej przy pomocy symboliki zwierzęcej, którą można dostrzec na kartach. Jest się dojrzałym do roli Władcy wtedy, gdy pogodzi się w sobie zwierzęce instynkty. Władca symbolizuje ziemskie prawa.

ZNACZENIE KARTY: karta ta mówi o autorytecie. Z jednej strony przedstawia tych, którzy zapatrzeni są ślepo w autorytety, z drugiej zaś tych, którzy sprawują funkcje wymagające autorytetu lub go uosabiają. Karta wyraża wszystkich przełożonych, jak i urzędy, także urząd prezydenta i premiera, co wiąże się, rzecz jasna, z zagadnieniem autorytetów. Potrzeba autorytetu istniała zawsze. Osoba sprawująca władzę lub funkcje przywódcze, a pozbawiona autorytetu jest skazana na klęskę. Także i osoby zależne w jakikolwiek sposób od władzy lubią odpowiedzialnych przełożonych, ponieważ daje im to poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Jednakże autorytetu nie można się nauczyć, musi on istnieć w człowieku, przynajmniej jako potencjalne predyspozycje. Władca uważany jest także (wraz z Władczynią) ',za ojca i strażnika cywilizacji. Poza tym należy w nim dostrzec symbol dążenia do władzy i zaszczytów. W takim przypadku łatwo popaść w pychę. Większość władców nie jest w praktyce pozbawiona próżności, a tym samym stają się oni podatni na pochlebstwa. Także i duma ma tu swoje znaczenie; nie pozwala ona sprawiedliwie osądzać i postępować, zwłaszcza wtedy, gdy każde ustępstwo oceniane jest jako słabość. Dopiero, kiedy potrafimy spojrzeć na problemy jak Jowisz, władca Olimpu, jesteśmy zdolni przebaczać innym ich słabości. Jednej tylko słabości nie potrafił wybaczyć ten bóg, a mianowicie niewdzięczności. Niebezpieczeństwo, iż możemy okazać się niewdzięczni, tkwi w nas wszystkich, ale kto temu ulega, nie ma prawa do moralnego osądu innych.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: nic nie przeciwstawi się mocnej woli opartej na mądrości i sprawiedliwości. Człowiek określa swoje prawa, ale przede wszystkim obowiązek. zwycięzca wypełnia swą misję. Karta ta wyraża symbolicznie: aktywną siłę materii, a w konsekwencji jej transformację. Mag i Kapłanka przedstawiają dwa bieguny świata duchowego - aktywny i pasywny. Cesarzowa i Cesarz - dwa bieguny świata materialnego. Cesarzowa zwraca szczególną uwagę na własny rozwój, Cesarz realizuje swą aktywność w materii. Sama nazwa karty Cesarz wskazuje na tego, kto posiada moc realizacji, kto powoduje działanie. Z punktu widzenia użytkowego jest to karta praktycznych wiadomości i użytecznych rad. Mag reprezentuje yang, siłę aktywną i męską. Kapłanka symbolizuje yin, siłę pasywną i żeńską. Cesarzowa wyraża ewolucję przychodzącą po dwu pierwszych kartach, które krępują wszystkie rzeczy stworzone. Cesarza cechuje siła i zdolność do realizacji zamierzeń. Posiada on moc zdolną wstrzymać działanie Diabła. W swym znaczeniu elementarnym Cesarz przedstawia materialną energię potrzebną człowiekowi do urzeczywistnienia swych krótkotrwałych tworów.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: wytrwałość, nieustępliwość, zrównoważenie, inteligencja. Stałość, zrozumienie, zmysł praktyczny. Instynkt władzy. Naturalna dyspozycja do nadużywania energii często bywa przyczyną fizycznego stresu.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: cesarz będzie miał możliwość ustabilizowania swej sytuacji na planie fizycznym i materialnym. Pomnażanie dóbr przez nieustanny wysiłek. Jest to karta materialna, przedstawiająca człowieka mocy, dominującego, ambitnego, o silnym poczuciu odpowiedzialności. Reprezentuje ojca, szefa, pytającego, męża pytającej. Wskazuje na okres stabilności i wzmocnienie pozycji pytającego. Cesarz nie obdarza idelizmem, jest symbolem zmysłu praktycznego, umysłu racjonalnego i rozsądku. Przynosi miłość życia, w otoczeniu kart niekorzystnych nakłania do zbytku i tyrani. Może oznaczać ważną osobę posiadającą duże wpływy. Jest to karta stałości, niepomyślna dla zmian i podróży, arkan protekcji przede wszystkim materialnej.

Helena Staroweyska -Tarot Marsylski
Avatar użytkownika
Weronika
 
Posty: 56
Dołączył(a): 21 cze 2010, o 13:10

Re: IV Cesarz

Postprzez Tarja » 13 kwi 2011, o 11:31

Cesarz
klucz do interpretacji:
pozytywnie
autorytet, stabilizacja, dobrobyt, władza, solidność, materialność, bezpieczeństwo, praktycyzm, dojrzałość, mądrość, odpowiedzialność za siebie i innych, przywiązanie do tradycji, przedsiębiorczość, zaradność, zdolności przywódcze, prestiż społeczny, majętność, bogactwo, wysokie stanowisko, przewodnictwo, sprawowanie władzy i kontroli, duże doświadczenie, szlachetność, samokontrola, sprawiedliwość, bezstronność, uczciwość, przestrzeganie zasad, silna wola, wytrwałość, zdecydowanie, świadomość celów, pracowitość, konsekwencja w postępowaniu, wszelkiego rodzaju osiągnięcia, wyznaczenie celów życiowych, ambicja, siła fizyczna i psychiczna, zwycięstwo, cechy męskie, ugruntowanie, regulowanie.
negatywnie:
chorobliwa żądza władzy, despotyzm, bezwzględność, dominacja, chęć zagarnięcia wszystkiego dla siebie, egoizm, bycie pod silną presją osoby, którą reprezentuje Cesarz, zbyt poważne traktowanie życia i sztywne trzymanie się wytyczonych przez siebie zasad, konserwatyzm, brak tolerancji, nieumiejętność wybaczania, gardzenie ludźmi słabszymi lub o niższej pozycji społecznej, przekonanie że status społeczny określa prawdziwą wartość społeczną, zbytnia surowość, twarda dyscyplina, przekonanie o słuszności tylko swoich racji, także utrata dobrej twarzy, dyshonor, utrata wpływów, wysokiego stanowiska, niepowodzenia zawodowe, niekorzystny obrót spraw, brak sukcesów, brak odwagi i zdecydowania.

osoby, jakie może oznaczać:
osoba na wysokim stanowisku, właściciel firmy, prezes, szef, kierownik, dyrektor, członek zarządu, wpływowy manager, przełożony, prezydent, głowa państwa, monarcha
mężczyzna dojrzały, stanowczy, odpowiedzialny, przedsiębiorczy o silnej osobowości, cieszący się szacunkiem i uznaniem,
ojciec, mąż, mężczyzna starszy wiekiem lub/i bardziej doświadczony
ktoś kto jest dla nas autorytetem, osoba którą podziwiamy
osoba o poglądach konserwatywnych, trzymający się wyznaczonych zasad, poważny, ułożony
człowiek surowy, despotyczny, przekonany o tym, że jego racje są zawsze słuszne
człowiek majętny, szlachetny, potrafiący dzielić się swoim bogactwem z potrzebującymi
ktoś obiektywny, sprawiedliwy, prawy

zawody jakie oznacza karta:
(z reguły karta wskazuje na wysokie, kierownicze stanowiska, ale nie zawsze) przedsiębiorca, właściciel firmy, prezes zarządu, kierownik, manager, planista, finansista, urzędnik państwowy, inspektor, wojewoda, wójt, sołtys, burmistrz, prezydent, rektor, dziekan, wykładowca, doświadczony nauczyciel z długim stażem, osoba z dużym doświadczeniem zawodowym w swojej dziedzinie, dowódca sił zbrojnych, naczelnik, strateg, fachowiec, specjalista.

miejsca jakie oznacza karta:
biuro, gabinet prezesa albo dyrektora, firma, centrala firmy, główna jednostka, stolica państwa, urząd, instytucja państwowa, dziekanat, sala wykładowa, jednostka wojskowa, pałac królewski, miejsce z dużą tradycją, dom ojca, urząd stanu cywilnego.

Znaczenie karty:
Zastanówmy się kim jest dla nas Cesarz. Mężem, ojcem, przełożonym, może starszym bratem, a może karta reprezentuje nas? Cesarz czyli Władca to ktoś kto dominuje, sprawuje władzę, ustala zasady i je egzekwuje. Musimy wykazywać wobec niego pewne posłuszeństwo, jednocześnie odczuwamy wobec niego szacunek,czasami strach i lęk. W zamian za okazywane posłuszeństwo i szacunek otrzymujemy poczucie bezpieczeństwa, wsparcie finansowe, opiekę. Cesarz symbolizuje przywiązanie do spraw materialnych, solidność, konkretne działanie, władzę, potęgę, siłę. Cesarz sprawuje władzę i kontrolę, wydaje polecenia. Jest człowiekiem dojrzałym, odpowiedzialnym, znajduje się na wysokim stanowisku. Zawsze mierzy wysoko i stara się zaspokajać swoje ambicje. Odrzuca wszystko co niesolidne, niestałe, dąży do stabilizacji, zapewnienia bezpieczeństwa sobie i bliskim. W tym co robi jest wytrwały, czasami staje się bezwzględny, twardy, nieugięty. Zdarza się, że żądza władzy przesłania mu wszystko inne i staje się człowiekiem okrutnym, pozbawionym skrupułów, nie szanującym ludzi. Ale jeśli widzimy kartę Władcy w dobrym położeniu, w otoczeniu dobrych lub neutralnych kart, to możemy być spokojni. Nie grozi nam nic ze strony Władcy, mamy do czynienia z człowiekiem silnym, twardym ale i sprawiedliwym, mądrym. Karta może reprezentować nas i sugerować, że sprawujemy nad czymś kontrolę, że wiele zależy od nas i to my podejmujemy decyzje. Cesarz to także symbol stabilizacji, ugruntowanej pozycji społecznej, realizacji jakiegoś ważnego dla nas przedsięwzięcia. Karta zwykle oznacza, że postępujemy we właściwy sposób, jesteśmy zdecydowani, nie brak nam odwagi, konsekwencji i siły. Możliwe, że jesteśmy na etapie osiągania w życiu czegoś ważnego, prawdopodobnie jesteśmy w szczytowej formie, a kariera zawodowa nabiera coraz większego tempa. Cieszymy się sukcesami i naturalnym autorytetem. Naszym finansom nic nie grozi, czujemy się bezpieczni, a nasza wrodzona ambicja, pracowitość i upór nie pozwolą nam na porażkę. W tej chwili nasza pozycja jest silna, niezagrożona, ale nigdy nie tracimy czujności, wiemy że aby zachować spokój i bezpieczeństwo trzeba umieć tego bronić. Pojawienie się Cesarza wiąże się z ustalaniem swoich celów życiowych, wiemy czego chcemy i w jaki sposób to osiągnąć, mamy w sobie moc, odwagę i mądrość, która pozwoli osiągnąć to, co dla nas ważne. Karta oznacza także chęć dokonania czegoś wielkiego, chęć władzy i przejęcia odpowiedzialności. Karta Cesarza potwierdza, że umiejętnie się do tego zabieramy i mamy odpowiednie cechy charakteru by sprostać zadaniu. Jednak czasem karta symbolizuje naszą zależność od innej osoby. Rozpoznajmy kim ta osoba jest. Cesarz może wskazywać na opiekę ojcowską i posłuszeństwo wobec ojca. Karta symbolizuje więc wpływ rodzica na daną sprawę. Może także wskazywać na proces wychowywania, opieki nad potomstwem, zapewnianiem mu wszystkiego co najlepsze. Może to my jesteśmy rodzicem albo człowiekiem, który pragnie rozpocząć samodzielne życie, być niezależnym od rodziców, wyprowadzić się z domu rodzinnego i przejąć odpowiedzialność za siebie. W niekorzystnym położeniu w rozkładzie karta wskazuje na wymagającego i surowego ojca, czasami despotę, który kontroluje swoje dzieci (nawet jeśli są dorosłe), narzuca swoje zdanie i nie pozwala żyć według innych zasad niż te, które on wyznaczył. Karta oznacza także podjęcie pracy, niezależność, rozpoczęcie własnej działalności, zarządzanie majątkiem i firmą. To karta zwycięstwa dla mężczyzny, oznacza że sprawy ułożą się po naszej myśli, jeśli nie zaprzeczą temu inne karty w rozkładzie. Jeśli jednak zaprzeczą to możemy spodziewać się negatywnego wpływu osoby, którą reprezentuje Cesarz albo niepowodzenie mężczyzny, który posiada cechy Cesarza. Może zagrażać utrata pracy, pieniędzy, porażka finansowa, źle ulokowane pieniądze, nieudane inwestycje, nieumiejętność zarządzania firmą, utrata wpływu, zagrożenie autorytetu, porażka, kryzys. Karta symbolizuje także męża, który daje kobiecie wsparcie, zapewnia jej stabilizację, dobrobyt. W negatywnym znaczeniu Cesarz zamienia się w surowego, krytycznego partnera, który wymaga bezwzględnego posłuszeństwa i nie znosi żadnego sprzeciwu. Czasami karta może oznaczać despotę, który chce całkowicie zdominować partnerkę. Karta określa także relację zależności pracownika od przełożonego. Symbolizuje więc znaczenie w danej sprawie przełożonego, od niego będzie wiele zależało i to ona ma największy wpływ na rozwój sytuacji, o którą pytamy. Jeśli w karcie Cesarza widzimy nas, to oznacza że to my jesteśmy panem sytuacji i mamy zdolność wpływania na nią. Jednak w tym co robimy musimy być mądrzy i sprawiedliwi. W uczuciach karta oznacza sytuację kiedy czujemy się bezpiecznie, jest nam dobrze, wygodnie i w każdej chwili możemy liczyć na wsparcie partnera. W tej chwili w życiu uczuciowym nie zagraża nam kryzys, sprawy zostały uporządkowane, odczuwamy stabilizację, niczego nam nie brakuje. Karta ma zwykle pozytywne znaczenie w sprawach zawodowych i uczuciowych, powinniśmy się jedynie zaniepokoić kiedy karta Cesarza znajdzie się w pozycji odwróconej albo w sąsiedztwie negatywnych kart.
Avatar użytkownika
Tarja
 
Posty: 193
Dołączył(a): 29 maja 2010, o 16:05


Powrót do Arkana Wielkie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron